1.Nazwiska 15 żołnierzy poległych w wojnie obronnej 1939 r.

  1. Teodor Banasiewicz*
  2. Edmund Garyantesiewicz
  3. Piotr Goryś  /Warszawa- Okęcie/**
  4. Józef Laudowicz
  5. Marcin Klauza /Sulmierzyce/ **
  6. Edward Kulowski
  7. Kazimierz Łata
  8. Jan Machnik
  9. Józef Mencfeldowski /Sulmierzyce/ **
  10. Piotr Rękosiewicz
  11. Edmund Sobisiak
  12. Jarosław Stryczyński /Sulmierzyce/ **
  13. Kazimierz Szymański
  14. Piotr Szymański
  15. Józef Szlakowski

Lista  strat osobowych mieszkańców Sulmierzyc sporządzona przez członków Koła ZBOWiD w Sulmierzycach, wykonana w latach osiemdziesiątych.
Teodor Banasiewicz nie był ofiarą wojny obronnej w 1939 r. Po wkroczeniu na teren Polski armii radzieckiej dostał się do niewoli sowieckiej, a następnie został zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r. /dop. AM/

** miejsce śmierci – dopisek AM

2. Ewakuacja ludności cywilnej.

Podczas ewakuacji ludności cywilnej, która przed obawą działań wojennych na terenie Sulmierzyc i spodziewanych represji niemieckich podjęła samodzielnie tzw. ucieczkę, opuszczając swoje domostwa, zginęli.

  1. Stanisław Wiśniewski,
  2. Paweł Gibasiewicz,
  3. Jan Rychłowski,
  4. Józefa Ludowicz,
  5. Feliks Orzeszyński,
  6. Wincenty Krzysztofiak, oraz troje dzieci (rodzeństwo)
  7. Romuald Woszczyński 11 lat,
  8. Eugeniusz Woszczyński 5 lat,
  9. Hieronim Woszczyński 3 lata.

3. Lista osób, które zginęły w niemieckich obozach koncentracyjnych i więzieniach w czasie II wojny światowej.
Źródło nazwisk udokumentowane przez  M.Rutkowską opublikowane w  “Dziejach miasta Sulmierzyce” str. 128. 

lp. imię i nazwisko
1. Augustyniak Franciszek
2. Augustyniak Roman
3. Banasiewicz Stanisław
4. Biernaczyk Antoni
5. Dułaj Jan
6. Gibasiewicz Roman
7. Gibasiewicz Mieczysław
8. Juraszyk Franciszek
9. Karolewski Władysław
10. Kazowski Władysław
11. Kierakowicz Teodor
12. Koczorowska Helena
13. Kolasiński Stanisław
14. Kubicki Kazimierz
15. Make Karol
16. Matyba Marcin
17. Matysek Stanisław
18. Miazga Czesław
19. Mielicki Stanisław
20. Piotrowski Piotr
21. Reszel Walenty
22. Reszel Teodozja
23. Siwczyńska Helena
24. Stankiewicz Stanisław
25. Stawicki Stanisław
26. Szczesnowski Stefan
27. Śledzianowski Kacper
28. Trawiński Edward
29. Uliczny Karol
30. Wachowiak Jan
31. Wieczorek Józef
32. Wieczorek Feliks

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *