Listy powstańców wielkopolskich, którzy walczyli na „sulmierzyckim” odcinku granicy.

Na podstawie literatury opisującej działania powstańcze w rejonie Sulmierzyc i udział w nich przede wszystkim sulmierzyczan, można wyróżnić trzy powstańcze listy osób. Wszystkie zebrane dane osób zamieszczam poniżej.

Pierwsza, obejmująca tych którzy zostali odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym zawiera 94 nazwiska. http://powstancy-wielkopolscy.pl/

Druga – zweryfikowana przez wolontariuszy i konsultowana przez prof. Janusza Karwata – opublikowana na stronie http://powstancywielkopolscy.pl/pl/ – zawiera 170 osób.

Trzecia, sporządzona przez chor. Stanisława Kamińskiego, dowódcę Parafialnej Kompanii Sulmierzyckiej zawiera nazwiska powstańców z Sulmierzyc, Chwaliszewa, Chwaliszewka, Chruszczyn, Uciechowa, a także pojedyncze osoby z Raczyc i Bogdaju. Zamieszczenie tej listy nie byłoby możliwe bez opracowania autorstwa Pana Sylwestra Paprockiego, zamieszczonego w I tomie publikacji „Krotoszyn i okolice” Pracy zbiorowej pod redakcją Józefa Zdunka. /lista zawiera 604 nazwiska/. Lista ta nie została zweryfikowana, co nie umniejsza jej znaczenia historycznego.

2 myślą nad “POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

  1. Powstańcy Wielkopolscy z Sulmierzyc oraz powiatu krotoszynskiego pisze:

    Też mam swój udział w ustaleniach powstanców wielkopolskich że Sulmierzyc oraz powiatu krotoszyńskiego. Jestem regionalistą poszukiwania powstanców są moją pasją. Wymienię kilkunastu że Sulmierzyc z powiatu mam wiele więcej ustaleń które zgłosiłem w celu uzupełnienia do Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” na grupie społecznościowej POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY wczoraj i dziś oto nazwiska nie wszystkie byłem na cmentarzach wykonałem zdjęcia grobów : Kłopocki Antoni,Mazurek Konstanty zarejestrowałem go oraz jego syn i wnuk, Wojciechowski Wacław, Kierakowski Teodor, Lamperski Feliks, Gibasiewicz Jan, Cepa Leon, Stęczniewski Piotr, Gibasiewicz Feliks, Siwczyński Feliks, Hechmann Piotr, Wieczorek Piotr, Sionkiewicz Piotr, Szczesnowski Franciszek, Kupczyk Jan, Rachwalski Wojciech, Krysmalski Piotr, Szczepaniak Ludwik, Klejbert Paweł, Hęciak Leon, Słaby Antoni, Rękosiewicz Jan, Stankiewicz Feliks, Jakubek Jan, Matyba Kazimierz, Plewa Jan. Po uzupełnieniu każdy będzie miał dostęp do informacji o danym powstańcu. Nie każdy ma dostęp do Waszych list i wydanych publikacji. W Sulmierzycach na liście jest ponad 300 powstańców. Dalej pracuję nad tym. Pawelec Hieronim

    1. Bardzo dziękuję za komentarz. Drobna korekta nazwiska, nie Kierakowski, tylko Kierakowicz. Mogę pomóc w zakresie uzupełnienia listy.
      admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *